powstanie sekcji
Sekcja psychoterapii PTP
Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego została powołana
28 lutego 1998 roku.
1998
Rok powstania
26
Lat Sekcji
560+
Członków
powody utworzenia sekcji
Potrzeba zadbania o standardy zawodowe
Powstanie Sekcji Psychoterapii uzasadnione było potrzebą zadbania o standardy zawodowe w psychoterapii, gdy w rezultacie aktywności działającej od r. 1993 Komisji Licencji Psychoterapeutycznych PTP rosła grupa psychoterapeutów z formalnymi uprawnieniami.
Standardy
etyczne
Przestrzeganie kodeksu etycznego
Kwalifikacje i szkolenia
Określanie minimalnych wymagań
Superwizja
kliniczna
Ustalanie zasad regularnej superwizji pracy terapeutycznej
Poufność i ochrona danych
Standardy bezpiecznego prowadzenia dokumentacji
Historia
Początki Sekcji Psychoterapii PTP
Historia Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego sięga początku lat 90., kiedy w ramach PTP zaczęły powstawać pierwsze struktury zajmujące się certyfikacją psychoterapeutów i dbaniem o standardy pracy.
Młodzi psychoterapeuci uznają czasem fakt istnienia Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego za coś oczywistego, jakby istniała od pokoleń.(…). Sekcja powstała w roku 1998 na skutek działań grupy inicjatywnej wyłonionej spośród superwizorów psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Pierwszym ciałem związanym z psychoterapią wewnątrz PTP była jednak Komisja Certyfikatów Psychoterapeutycznych, na początku występująca pod nazwą: Komisja Licencji Psychoterapeutycznych. Komisja ta (a właściwie grupa robocza do spraw certyfikacji psychoterapeutów pod przywództwem Lidii Grzesiuk, przy współpracy Jacka Santorskiego) w porozumieniu z władzami PTP, przy poparciu ówczesnej przewodniczącej Małgorzaty Toeplitz-Winiewskiej, powstała już w roku 1991 i zaczęła (wzorem innych komisji nadających uprawnienia) od procedury tak zwanego grandparentingu: na podstawie szerokich konsultacji ze środowiskiem (głównie poprzez ankiety) wyłoniła około 40 superwizorów z kręgu najbardziej doświadczonych i cieszących się największym zaufaniem osób zajmujących się psychoterapią. Było przy tej okazji wiele wątpliwości i sporów; zastanawiano się na przykład, czy tytuł superwizora przyznawać osobom zasłużonym dla psychoterapii, ale już od dawna jej niepraktykującym.
Kolejne środowiska przysyłały swoje listy nazwisk, żądając, by osoby często nikomu nieznane poza lokalnym niewielkim środowiskiem, ale tam bardzo znaczące, także zostały uwzględnione. Ze względu na dążenie do reprezentatywności na listę superwizorów zaproszono kilkoro psychoanalityków, mimo że nie uzyskali wielu głosów w tym nieoficjalnym plebiscycie.
Sekcja Psychoterapii działa od 1997 roku. W 1998 roku, podczas pierwszego zebrania członków Sekcji, wyłoniono jej władze. Funkcję przewodniczącego objął dr Jerzy Pawlik, natomiast zastępczynią przewodniczącego została Zofia Milska-Wrzosińska. Większość osób zaangażowanych w prace Sekcji w tamtym okresie to obecnie superwizorzy oraz uznani nauczyciele psychoterapii w środowisku zawodowym.
Nasze główne cele i działania to:
- promowanie wysokich standardów etycznych i zawodowych w psychoterapii,
- wspieranie rozwoju naukowego i zawodowego psychoterapeutów,
- reprezentowanie interesów środowiska wobec instytucji państwowych i organizacji społecznych,
- współpraca z krajowymi i międzynarodowymi towarzystwami psychoterapeutycznymi,
- prowadzenie działalności edukacyjnej i szkoleniowej,
- opiniowanie i rekomendowanie ośrodków szkoleniowych w zakresie psychoterapii.
Sekcja organizuje także konferencje, spotkania, debaty i publikuje materiały wspierające rozwój praktyki psychoterapeutycznej.
Zostań członkiem sekcji psychoterapii PTP
Dołącz do największego grona psychoterapeutów w Polsce
Dołączając do Sekcji Psychoterapii, stajesz się częścią ogólnopolskiej społeczności specjalistów, którzy wspierają się w rozwoju zawodowym i dbają o wysokie standardy psychoterapii. Zyskujesz dostęp do szkoleń, dofinansowań, sprawdzonych informacji oraz reprezentacji interesów środowiska w ważnych dla nas wszystkich kwestiach przez organizację z 28 letnim stażem. Jeśli chcesz rozwijać się w bezpiecznej, merytorycznej i życzliwej przestrzeni – zapraszamy do członkostwa.